Buğdayın kırılmadan, yalnızca kabuğunun soyularak elde edildiği tane bulgur taş değirmende üretilmekte ve normal bulgura kıyasla 2 kat lif içermektedir. Son derece lezzetli olan ve her geçen gün popülerliği artan bulgur türüdür. Tahıl grubu beslenme piramidinin tabanında yer alan mineral bakımından zengin önemli ve ekonomik bir karbonhidrat kaynağıdır.

Türkiye'de tahıllar içerisinde buğday ve arpanın ardından en geniş ekim alanı sıcak  iklim tahılı mısırdır. Mısır için Tükiye'nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir. Mısır bitkisinin taneleri, yüksek oranda nişasta ile doymamış yağ asitleri, A vitamini ve sterolleri içerir.

Nohut bitkisi ülkemizde en çok İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. İç Anadolu Bölgesi'nde Kırşehir, Ankara, Konya, Karaman, Yozgat gibi illerde nohut üretimi oldukça fazladır. Akdeniz bölgesinde Mersin, Antalya, Isparta ve Kahramanmaraş gibi iller başı çekiyor.

İller bazında üretimin en çok görüldüğü bölge Karadeniz gibi görülse de Akdeniz ve Ege Bölgesinde de oldukça yaygın bir şekilde üretimi görülmektedir. Çalı fasulyesi kanda bulunan kötü kolestrol vitesini büyük bi oranda düşürür. Yüksek oranda potasyum içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürür. Lif açısından oldukça zengin bir bitki olmasından ötürü indirim sistemini düzenler ve hemoroid rahatsızlığı. yaşayan kişilere oldukça faydası bulunur.

mercimek

Mercimek, baklagiller familyasında yer alan Lens cinsine dahil 4 türden biridir. Lens cinsi içinde bulunan tüm türler mercek şekilleri ve yenilebilir tohumları sebebiyle topluca ''mercimekler'' olarak anılsa da Lens Culinaris ''mercimek'' denildiğinde en çok akla gelen ve en sık tüketilen mercimek türüdür. Ülkemizde Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir.   

Toprağın verdiği en kıymetli mucize olan barbunya, fasulyenin bir varyentesidir. Türkiye'de en çok Niğde, Kayseri, Yozgat, Elbistan ve Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir. Pembe ve beyaz benekli yapısıyla sıcak ve soğuk olmak üzere tüketilebilir. İçerdiği zengin vitamin ve mineral yapısıyla her mutfağın olmazsa olmazlarındandır.  

Börülce baklagiller ailesinin minik taneli, besleyici bir üyesidir. Yeşil kabukla kaplı koruyucu kıyafetin içinde sayısı değişen ama ortalama 8-10 tanesi olan börülce bitkisi içerdiği vitamin ve protein ile besleyici bir sebzedir. 

Siyah Ayçekirdek Tuzsuz (Dakota) çekirdek keyfinize ortak olmaya hazır. Balkon oturmalarının veya televizyon karşısında eğlenceli vakit geçirmenin eğlenceli ortaklarından biri de çekirdektir. Yerli üretimdir.

Etiyopya’nın göz bebeği kahvelerinden biridir, birçok blendde tercih edilmesine sebep olan dengeleyici bir tadı vardır. Düşük asiditesi ve kakao tatlarıyla Afrika kahvelerinden ayrışır.
Çekirdek Tipi: Arabica (Heirloom)